Уголок потребителя

Рассылка новостей
03.09.2020

Порядок укладення шлюбу із засудженою особою

Визначення прав засуджених осіб завжди є актуальним питанням та знаходиться під контролем з боку держави. Положення Конституції України свідчать, що засуджена особа не позбавляється всіх прав та свобод, зокрема – сімейних. Так, згідно з п. 3 ст. 63 Конституції України засуджена особа користується всіма правами людини і громадянина, за винятком обмежень, які визначені законом і встановлені вироком суду. Конституція України проголошує, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається (ст. 24 Сімейного кодексу України). Жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі, повторний шлюб може бути зареєстрований лише після припинення попереднього шлюбу (ст. 25 Сімейного кодексу України).

Документами, які підтверджують припинення попереднього шлюбу є: свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб, який є недійсним тощо.

Право на шлюб мають особи, які на день реєстрації шлюбу досягли шлюбного віку.

Порядок реєстрації шлюбу із засудженою особою визначено Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 ( далі — Правила).

Відповідно Правил державна реєстрація шлюбу із засудженими, які відбувають покарання в установах виконання покарань, проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням цієї установи на загальних підставах, передбачених законодавством України. Адміністрація установи виконання покарань забезпечує засуджену особу бланком заяви про державну реєстрацію шлюбу встановленої форми. Після заповнення засудженим тієї частини заяви, яка стосується його, начальник установи виконання покарань звіряє вказані в заяві відомості з паспортом або паспортним документом, який міститься в особовій справі засудженого, засвідчує справжність його підпису відповідно до статті 78 Закону України "Про нотаріат" та направляє цю заяву особі, з якою засуджений бажає зареєструвати шлюб. Одночасно цій особі повідомляються найменування та адреса відділу ДРАЦС за місцезнаходженням установи виконання покарань, у якому може бути проведена державна реєстрація шлюбу.

При погодженні на державну реєстрацію шлюбу із засудженим особа заповнює отриману заяву в тій частині, що стосується її, у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням установи виконання покарань.

Якщо особа, яка погодилась на державну реєстрацію шлюбу із засудженим, не може через поважні причини особисто подати отриману заяву про державну реєстрацію шлюбу до відділу ДРАЦС за місцезнаходженням установи виконання покарань, заяву засудженого та заяву з відомостями про себе, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідчено, особа надсилає поштою до цього відділу.

Також, відповідно до статті 30 Сімейного кодексу України наречені зобов'язані повідомити один одного про стан свого здоров'я. Результати медичного обстеження є таємницею і повідомляються лише нареченим. Приховування відомостей про стан здоров'я одним з наречених,наслідком чого може стати (стало) порушення фізичного або психічного здоров'я іншого нареченого чи їхніх нащадків,може бути підставоюдля визнання шлюбу недійсним. Відділ державної реєстрації актів цивільного стану під час приймання заяви про державну реєстрацію шлюбу інформує наречених про можливість здійснення медичного обстеження та за їх бажанням видає направлення за зразком, затвердженим Міністерством охорони здоров'я (п.8 глави 2 розділу ІІІ Правил).

Відділ ДРАЦС, який отримав заяву (заяви) про державну реєстрацію шлюбу, призначає дату та час державної реєстрації шлюбу, про що заздалегідь повідомляє наречених, а також адміністрацію установи виконання покарань, у якій утримується засуджена особа, яка бажає зареєструвати шлюб. У разі вагітності нареченої, народження нею дитини та якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, за наявності документів, що підтверджують викладені факти, можливе скорочення місячного строку державної реєстрації шлюбу.

Державна реєстрація шлюбу проводиться у присутності нареченого та нареченої у приміщенні, визначеному адміністрацією установи виконання покарань.

Державна реєстрація шлюбу з особами, щодо яких застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, здійснюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану в слідчих ізоляторах лише з письмового дозволу органу досудового розслідування, суду (судді), у провадженні яких знаходиться справа, у тому самому порядку і за тими самими правилами, які встановлені для державної реєстрації шлюбу в установах виконання покарань.

На підставі актового запису про шлюб кожному із подружжя видається свідоцтво про шлюб.

Начальник Південно-Східного

міжрегіонального управління

Міністерства юстиції (м. Дніпро) Іван Легостаєв,

Головний спеціаліст

Центрального відділу державної реєстрації

актів цивільного стану Управління державної

реєстрації Південно – Східного Міжрегіонального

управління Міністерства юстиції (м. Дніпро)

Надія Олексієнко

Поделиться:

Количество просмотров: 346

Новый номер!

  • Имущество ФЛП испорчено: кто ответит?
  • Токен у ФЛП: обязателен ли для КЭП?
  • Документы по охране труда у ФЛП-работодателя
  • Амортизация: будут ли расходы у ФЛП-единщика
  • Грузовик куплен и ремонтируется: как заполнить ф. № 20-ОПП

 Подробнее...

Мы на Facebook

Популярное