Уголок потребителя

Уголок потребителя

Рассылка новостей
13.01.2021

ФОПи, фермери, пенсіонери: кому не треба платити ЄСВ із 1 січня

Єдиний податок та ЄСВ для всіх груп ФОП на 2021 рік

Оскільки податкові канікули є тимчасовим явищем, нагадуємо, як змінюватиметься протягом року розмір єдиного податку та ЄСВ для підприємців. З 1 січня зросла мінімальна зарплата до 6 тис. грн, відповідно, для ФОПів другої групи ЄСВ зріс до 1 320 грн та соціальний внесок – до 1 200 грн. За старою ставкою слід встигнути заплатити до 19 січня.

ФОП 1 група: єдиний податок з 1 січня становитиме 227 грн, єдиний внесок (ЄСВ) – з 1 січня визначено у сумі 1 320 грн, з 1 грудня – 1 430 грн.

ФОП 2 група: єдиний податок з 1 січня становитиме 1 200 грн, єдиний внесок (ЄСВ) – з 1 січня визначено у сумі 1 320 грн, з 1 грудня – 1 430 грн.

ФОП 3 група: єдиний податок з 1 січня становитиме 5% доходу або 3% доходу та ПДВ на додачу. Єдиний внесок (ЄСВ) – з 1 січня визначено у сумі 1 320 грн, з 1 грудня – 1 430 грн.

ФОП загальна система: єдиний податок – 18% ПДФО та 1,5% ВЗ, єдиний внесок з 1 січня – 1 320 (мінімум), з 1 грудня – 1 430 (мінімум).

Якщо підприємець не отримував доходу

Зміни у сплаті єдиного внеску передбачені законом № 592 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників.

З 1 січня 2021 року не треба сплачувати мінімального розміру ЄСВ за місяці, у яких не було отримано доходу (прибутку):

 • ФОПам (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування);

 • особам, які провадять незалежну професійну діяльність;

 • членам фермерського господарства;

Тобто для згаданих категорій у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду самостійне визначення бази нарахування єдиного внеску є винятково правом, а не обов'язком.

Які категорії пенсіонерів звільняються від сплати ЄСВ

Згідно із законом № 592, від сплати ЄСВ звільняються:

 • ФОПи та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком, або за вислугу років;

 • особи, які досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та отримують пенсію або соціальну допомогу;

 • особи з інвалідністю.

Усі вони можуть бути платниками єдиного внеску тільки добровільно.

Чи звільняються від сплати ЄСВ наймані працівники

Зміни до законодавства передбачають, що звільняються від сплати єдиного внеску за себе:

 • особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб-підприємців і провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізичною особою-підприємцем, так і особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність;

 • особи, які провадять незалежну професійну діяльність та фізичні особи-підприємці, які мають основне місце роботи за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Які категорії ФОПів можуть не платити ЄСВ

На період протиепідемічних заходів, згідно із законом №1072 звільнено від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ платників єдиного податку першої групи за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року за себе.

Тобто єдиний внесок спрощенці першої групи не сплачують за грудень 2020 року та 5 місяців з січня по травень (включно) 2021 року. Важливо, що законом чітко визначено, ці місяці несплати єдиного внеску включаються до страхового стажу єдинника 1-ї групи.

ФОПи другої та третьої груп не звільняються від виплати ЄСВ. Не платити соцвнесок можуть тільки підприємці, які не отримали доходу. 

Коли вперше подається податковий розрахунок за новою формою

Нагадаємо, що податкові канікули і виплати ФОП не звільняють підприємців від обов'язкового подання звітності.

Мінфін наказом від 15 грудня 2020 року № 773 оновив форму звітності № 1ДФ, в якій тепер відображатимуть відомості щодо нарахування сум ЄСВ. Нова форма отримала назву «Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску».

Розрахунок по-новому вперше подається за I квартал 2021 року, окремо за кожен квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів за останнім календарним днем звітного кварталу.

Якщо останній день терміну припадає на вихідний або свято, останнім днем вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Важливо: розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи не виплачує доходи платникам податку податковий агент і незалежно від того, чи виплачені платником єдиного внеску суми такого внеску фактично після їх нарахування до сплати протягом звітного періоду.

Зверніть увагу, що в зв’язку зі зміною районів могли також змінитися й реквізити для виплат, тож краще їх перевірити перед тим, як переказати кошти.

Штрафи за несплату єдиного податку

Оскільки звільнення чи відтермінування від сплати єдиного внеску є тимчасовим явищем, нагадаємо, які штрафи передбачені для тих, хто вчасно не розрахується з податковою.

Для ФОПів 1 та 2 груп несплата або сплата не в повному обсязі авансових внесків єдиного податку до 20 числа поточного місяця тягне за собою штраф у розмірі 50% ставки єдиного податку (п. 122.1 ПК):

 • ФОП 1 група – 113,5 грн;

 • ФОП 2 група – 600 грн.

«Слово і діло»

Поделиться:

Комментарии   

# Михайло Суми 13.01.2021 15:28
Вірити цьому: З 1 січня 2021 року не треба сплачувати мінімального розміру ЄСВ за місяці, у яких не було отримано доходу (прибутку):

ФОПам (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування);

Або цьому: Підкреслимо, нарешті для всіх підприємців та найманих працівників врегулювали момент, що в разі неотримання доходу, вони не мають платити ЄСВ.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Дудник С. М. 13.01.2021 15:58
Законом України від 13.05.2020 №592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», передбачені зміни у сплаті єдиного внеску самозяйнятими особами, які набувають чинності з 01.01.2021 року, а саме:

для фізичних осіб - підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування), осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та членів фермерського господарства скасовується обов’язок сплачувати мінімальний розмір єдиного соціального внеску за місяці, у яких не було отримано доходу (прибутку) (п.2 част. першої ст. 7 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» №2464).

Тобто, для фізичних осіб, які застосовують загальну систему оподаткування, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та членів фермерського господарства, у разі якщо не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, самостійне визначення бази нарахування єдиного внеску є виключно правом, а не обов’язком для зазначених платників.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Дудник С. М. 13.01.2021 15:59
звільняються від сплати за себе єдиного внеску фізичні особи-підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком, або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску тільки добровільно (част. четверта ст. 4 Закону № №2464).
звільняються від сплати єдиного внеску за себе (п.98 розд.VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464):
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб - підприємців і провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізичною особою - підприємцем, так і особою, яка провадить незалежну професійну діяльність;

- особи, які провадять незалежну професійну діяльність та фізичні особи - підприємці, які мають основне місце роботи, за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Крім того, нагадаємо, що Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2" від 04.12.2020 №1072-ІХ:

- звільнено від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску платників єдиного податку першої групи за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року за себе.

Тобто єдиний внесок спрощенці 1-ї групи не сплачують за грудень 2020 року та 5 місяців з січня по травень (включно) 2021 року. Важливо, що законом чітко визначено, ці місяці несплати єдиного внеску включаються до страхового стажу єдинника 1-ї групи.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Владимир Алексеевич 13.01.2021 16:08
Ага можно понимать по разному, а потом при оформлении пенсии этот период будет просто вычеркнут из пенсионного стажа, не платили значит пролетаем, уже с таким лично столкнулся. Держава живет своей жизнью, а мы живем своей, а потом попробуй докажи через лет та 10, что было и что кто-то чего-то обещал.
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
# Дудник С. М. 13.01.2021 16:10
да, во второй фразе что-то не так. Надо будет с автором связаться, что он имел в виду.
Спасибо за замечание
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
Количество просмотров: 4710

Новый номер!

 • Мебельная фабрика у ФЛП: нюансы бизнеса
 • Оформляем документы для назначения больничных
 • Как исправить ошибки в декларации единщика 3-й группы
 • Программируем в РРО получение предоплаты
 • Как ФЛП вести учет товара на складе

 Подробнее...

Мы на Facebook

Популярное