Книга «Как самому составить договор» (примеры и рекомендации)

Рассылка новостей
14.01.2022

Ставки місцевих податків та зборів на 2022 рік – вже на сайті ДПС

Розпочалася пора подання декларацій юрособами щодо місцевих податків на 2022 рік. Тож кожному з них потрібно перевірити, за якими ставками слід сплачувати ці податки у 2022 році

Цього року подати декларації з плати за землю, податку на нерухомість та з транспортного податку на 2022 рік слід до 21 лютого включно. 

Де знайти інформацію про ставки?

Інформації щодо ставок податків, зборів, встановлених кожним органом місцевого самоврядування в Україні, можна знайти на офіційному вебпорталі  ДПС у рубриці "Ставки місцевих податків та зборів" за посиланням

Зауважимо, що оновлена інформація наведена в розрізі кожної області у файлі: «Зведена інформація щодо ставок та встановлених пільг, діючих починаючи з 01.01.2022».

Податківці наголосили, що Інформація органів місцевого самоврядування включає 8 додатків:

 • інформація щодо ставок та податкових пільг із сплати місцевих податків та/або зборів (додаток 1);
 • ставки земельного податку та перелік пільг для фізичних і юридичних осіб, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 2);
 • ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та перелік пільг для фізичних і юридичних осіб, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 3);
 • ставки туристичного збору та перелік пільг, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 4);
 • ставки збору за місця для паркування транспортних засобів та перелік пільг, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 5);
 • перелік пільг з транспортного податку, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 6);
 • ставки єдиного податку для платників єдиного податку першої групи (додаток 7);
 • ставки єдиного податку для платників єдиного податку другої групи (додаток 8).

Та в багатьох платників податків виникає питання: наскільки точна ця інформація і де податківці її беруть?

Податківці наголосили: вони не наділені повноваженням здійснювати контроль за своєчасністю та правильністю прийняття органами місцевого самоврядування рішень про встановлення місцевих податків та зборів

Тому платники податків для уточнення інформації щодо прийнятих рішень можуть звертатися до місцевої ради, на території якої знаходяться об’єкти оподаткування.

Проте за ПКУ така інформація у податківців має бути і передати її мають самі місцеві ради.

 

Ставки місцевих податків встановлює місцева рада

Відповідно до п. 12.3 ПКУ сільськими, селищними, міськими радами та радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно зі законом та перспективним планом формування територій громад (далі – Ради), при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів обов’язково визначаються об’єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов’язкові елементи, визначені ст. 7 ПКУ з дотриманням критеріїв, встановлених розд. XII ПКУ для відповідного місцевого податку чи збору.

Якщо в рішенні органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення.

У разі якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків та/або зборів, Рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків та/або зборів, що є обов’язковими згідно з нормами ПКУ, такі податки та/або збори справляються виходячи з норм ПКУ зі застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та/або зборів.

Тож органи місцевого самоврядування у 2021 році могли не приймати рішення про встановлення місцевих податків та зборів. У такому випадку у 2022 році:

 • єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю, крім земельного податку за лісові землі) будуть справлятися зі застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня 2021 року, 
 • податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки), збір за місця для паркування транспортних засобів, туристичний збір та земельний податок за лісові землі (у разі їх встановлення) – за ставками, що визначені у чинних попередніх рішеннях.

Зміна ставок місцевих податків та/або зборів, податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів потребує прийняття органом місцевого самоврядування нового рішення або внесення змін до чинного рішення.

До того ж місцеві ради зобов’язані надсилати в електронному вигляді копії відповідних рішень до місцевих органів ДПС. А ті, своєю чергою, мають надсилати таку інформацію центральному податковому органу – ДПСУ.  Той зобов’язаний оприлюднити таку інформацію на своєму сайті. Цього вимагає пп. 12.3.3 ПКУ.

Тож інформація на сайті ДПСУ має бути актуальною. Проте вона залежить від того, наскільки швидко місцеві ради визначаться з розміром ставок та пільг і повідомлять про це податківців. При цьому відсутність оприлюднення нових ставок і пільг на сайті ДПСУ ніяк не впливає на їх чинність. Тому, якщо ви бачите, що інформація щодо ставок та пільг у вашому регіоні в 2022 році не змінилася, це може означати, що місцева рада їх просто не переглядала, і помилки тут немає. Проте ще раз підкреслимо: краще уточнити у представників місцевої ради.

Джерело

Additional Info

 • Размещение в RSS:: нет

Поделиться:

Количество просмотров: 920

Уголок потребителя

Новый номер!

 • Путеводитель-2021
 • Общесистемщикам о годовой отчетности
 • Заполнение приложения по ЕСВ к имущественной декларации
 • РРО/ПРРО у ФЛП-единщиков в 2022 году: отвечаем на вопросы

 Подробнее...

Мы на Facebook

Популярное