Передплата на газету Приватний підприємець на 2024 рік

Рассылка новостей
25.10.2023

В Україні заборонять продаж "нащадків" 1С

До початку 2017 року, на ринку ІТ послуг в України, найпопулярнішим програмним продуктом для бухгалтерського обліку була розробка компанії рф «1С». Цей продукт займав понад 90% ринку.

Рада національної безпеки і оборони України, 28 квітня 2017 року, прийняла рішення “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)” та наклала на програмні продукти розробника цієї платформи санкції, а саме: заборонила продавати такі програмні продукти на території України. Одночасно, заборонивши використання державними установами таких програмних продуктів, до розробників яких застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції). Таке використання створює реальну загрозу порушення конфіденційності, цілісності та доступності даних, які циркулюють в автоматизованих системах.

Прийняте Рішення, стало поштовхом та позитивним сигналом для українських, американських та європейських компаній - розробників альтернативних програмних рішень в бухгалтерському та податковому обліку, що на сьогодні динамічно розвиваються. Слід констатувати, що за понад 5 років існуючої заборони продажу нових продуктів «1С», в Україні створили і запустилися в роботу десятки українських та міжнародних альтернативних програмних продуктів для податкового та бухгалтерського обліку.

Проте, незважаючи на введені санкційні заходи, суб’єкти господарювання використовувати російський «1C» та його аналоги не перестали. В Україні зберіглося їх домінуюче становище на ринку, а це понад 80% бізнесу (з обсягом послуг на суму понад пів мільярда гривень), так чи інакше, залишаються користувачами та продовжують купувати для податкового та бухгалтерського обліку програмне забезпечення (електронні поставки) програмний код (компілятор), в якому написано мовою країни агресора.

Мова програмування – мова програмного коду (компілятор) є однією із основних характерних ознак будь-якого програмного продукту в світі, загальновідомий факт що, при створенні програмного забезпечення (електронні поставки), як і від «1С», так і від його аналогів, що на сьогодні присутні та продаються на ринку України, було використано програмний код, написаний мовою країни агресора.

З урахуванням зазначеного, у Раді пропонується заборонити на території України продаж програмного забезпечення для податкового та бухгалтерського обліку (електронні поставки) , при створенні якого було використано програмний код, написаний мовою країни агресора.

За продаж заборонених продуктів пропонується накладати штраф в розмірі 1000 мінімальних заробітних плат. Повторне протягом року порушення тягне за собою накладення штрафу в розмірі 2000 мінімальних заробітних плат.

Такі міри сприятимуть подальшому унеможливленню обходу санкцій шляхом проведення ребредингу компаній, пов'язаних із російськими розробниками програмних продуктів та прискоренню подолання тотальної залежності від таких продуктів і переходу на українські чи міжнародні альтернативні програмні рішення.

Одночасно, якщо не брати до уваги етичну сторону використання російського програмного продукту, а враховувати сьогоднішні реалії економіки, що працює у військовий час, і значний обсяг вже придбаних програмних продуктів, що використовуються щоденно суб’єктами господарювання в своїй підприємницькій діяльності і у яких, з тих чи інших причин не має можливості відмовитися від російського «1C» та його аналогів з ведення податкового та бухгалтерського обліку, при створенні та написанні яких було використано програмний код написаний мовою країни агресора, та розуміючи, що повна заборона використання, таких програмних рішень може спричинити суттєві негативні економічні та правові наслідки, отже задля надання правової визначеності, підтвердження принципів правової та демократичної держави, з урахуванням норми статті 58 Конституції України, якою встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, пропонується, надати загальний припис щодо можливості подальшого функціонального використання підприємствами (крім державних та комунальних) вже придбаних програмних продуктів, при створенні яких було використано програмний код написаний мовою країни агресора, на законних підставах.

Зазначені положення містить проєкт закону № 10186 "Про заборону продажу на території України програмного забезпечення (електронних поставок), для податкового та бухгалтерського обліку, при створенні якого використано програмний код, написаний мовою країни-агресора".

Джерело

Additional Info

  • Размещение в RSS:: нет

Поделиться:

Количество просмотров: 1976

Новий номер!

  • Чи замінить опис залишку товарів прибуткову накладну?
  • Фізособа є ФОП і найманим працівником: чи можливо це?
  • Транспортні послуги у ФОП на загальній системі: документи, ПММ у витратах

Детальніше...

Мы на Facebook

Популярне