Передплата на газету Приватний підприємець на 2024 рік

Рассылка новостей
30.01.2017

10 правил ефективної поведінки під час обшуку, або як перетворити його на краш-тест

Якщо обшук вже у вас на порозі, це не привід домовлятися або ставати на лижі, це всього лише краш-тест бізнес процесів вашої компанії. Але про що треба пам'ятати? 


Денис Овчаров, партнер практики Безпеки бізнесу АО JUSCUTUM


За 2016 рік у агропромисловості було зафіксовано понад 30 обшуків. З кожним роком інтерес правоохоронних органів до галузі зростає. Адже саме сектор славиться найбільшим рухом потоків грошових коштів, а заблокувати роботу компанії різними способами, від опечатування зерносховища, вивезення сировини і арешту майна, легше, ніж в інших сферах бізнесу.

Більшість компаній боїться заявляти про обшуки публічно через іміджевих і репутаційних чинників. Але “шило в мішку не сховаєш” і, як часто буває, саме правоохоронні органи виступають чорними піарниками для агробізнесу. І тут діє головне правило: хто перший встав, того і тапки.

Якщо обшук вже у вас на порозі, це не привід домовлятися або ставати на лижі, це всього лише краш-тест бізнес процесів вашої компанії. Як експерт у цій сфері, я склав правила, які допоможуть пройти обшук з гідністю і мінімізувати ризики втратити майно і здоров'я.

1. Основне правило: "не вір, не бійся, не проси". Будьте скептично налаштовані до слів співробітників правоохоронних органів, вір тільки своєму адвокату. Вимагайте роз'яснення та дотримання ваших прав.

Ведіть себе спокійно, врівноважено. Не ображайте і не погрожуйте співробітникам правоохоронних органів. Не спілкуйтеся з ними в прохальною формі.


2. Будьте завжди готові до обшуку. Не зберігайте в приміщенні предмети і документи, які можуть скомпрометувати вас, вашу сім'ю або ваш бізнес.

Встановіть контакт зі своїм адвокатом і запросіть його на слідчі дії. Це передбачено ст. 236 КПК "Присутність захисника під час проведення обшуку". Крім того, право на правову допомогу вам гарантує Конституція України (ст.59).


3. Дізнайтеся, хто до вас прийшов. Вимагайте пред'явити документи і запишіть реквізити перевіряючих. При відмові пред'явити документи телефонуйте 102, повідомте про спробу незаконного проникнення в приміщення (ст. 162 КК "Порушення недоторканності житла"), в якому ви перебуваєте. Також можна повідомити цю ж інформацію за телефонами довіри Національної поліції, прокуратури, податкової служби, СБУ, Управління внутрішньої безпеки Національної поліції.


4. Дізнайтеся причину обшуку. Якщо обшук проходить в нічний час (з 22 години вечора до 6 години ранку), з'ясуйте підставу його проведення, так як відповідно до ст. 223 КПК обшук в нічний час не допускається, за винятком ситуацій, які не терплять зволікання, коли затримка в проведенні обшуку може привести до втрати слідів кримінального правопорушення або втечі підозрюваного.

Якщо серед "гостей" немає прокурора або слідчого, вимагайте пред'явити вам письмове доручення слідчого (прокурора) про проведення слідчих дій (ст. 41 КПК), якщо вам його не пред'явили - телефонуйте 102.

Вимагайте пред'явити вам копію ухвали суду "Про дозвіл на обшук житла або іншого майна в натурі (ч. 3 ст. 236 КПК). При ознайомленні з цим документом зверніть увагу на наступне:

- термін дії ухвали слідчого судді не може бути більше одного місяця з дня постановлення ухвали;

- вірно вказана адреса приміщення, в якому буде проводитися обшук;

- чи правильно вказана особа, якій належить житло чи інше майно, і особа, у фактичному володінні якого воно перебуває;

- чи вказана у визначенні інформація про слідчого, прокурора, який подав клопотання про обшук, і чи відповідає вона тій інформації, яка вказана в дорученні слідчого, прокурора.

Якщо ви виявили помилки, неточності, помилки і не можете отримати консультацію про подальші дії від вашого адвоката, ми рекомендуємо телефонувати на номер поліції 102.


5. Викликайте масовку. Вкажіть "гостям", що відповідно до ч. 1 ст. 236 КПК ви вимагаєте, щоб під час обшуку були присутні особи, чиї права і законні інтереси можуть бути обмежені або порушені (наприклад, власники приміщення або обладнання).

Не будуть зайвими і представники ЗМІ - вони допоможуть зафіксувати те, що відбувається.


6. Не заважайте законним слідчим діям, припиняйте незаконні. Впускайте в приміщення представників правоохоронних органів тільки тоді, коли ви переконаєтеся в законності їх візиту або точно будете впевнені, що ваш захист вже близько.

На вимогу відкривайте двері, ящики і сейфи, так як їх мають право розкрити без вашої згоди. Під час обшуку не давайте ніяких пояснень і показань, наполегливо вимагайте цього ж від ваших близьких і співробітників. Якщо вас намагаються допитати, вимагайте повістку на допит. Допит може відбутися не раніше, ніж через 3 дні з моменту її вручення.

Погоджуйтеся на особистий огляд тільки в тому випадку, якщо вам пред'явили відповідне рішення слідчого або прокурора. У рішенні повинні бути вказані достатні підстави вважати, що ви можете приховувати предмети і документи, які мають значення для кримінального провадження.


7. Не поспішайте виконувати вимоги. Якщо до вас прийшли в будинок, офіс або інше приміщення, і ви про це дізналися через домофон або вічко, не поспішайте відкривати двері. Викликайте адвоката і поліцію. Краще виламані двері, але можливість зв'язатися з адвокатом, ніж цілі двері і несподівано для вас знайдені патрони, документи або наркотики.

Поки ви ще ведете діалог через замкову щілину, вимагайте припинення протиправних дій з боку гостей. Повідомте їм про ті порушення, які ви виявили під час візиту. Також повідомте, що ви відкриєте двері тільки тоді, коли приїде оперативно-слідча група за вашим викликом.

Якщо візитерами будуть застосовуватися заходи фізичного впливу з метою проникнення у ваше приміщення - телефонуйте в поліцію. Якщо у вас немає можливості це зробити і ви впевнені в незаконності дій, постарайтеся привернути якомога більше уваги сусідів, перехожих (очевидців) з метою підтвердження незаконного обшуку. Чим більше ви потягнете час до прибуття незацікавлених осіб, тим вище ймовірність захисту ваших прав в подальшому.


8. Зверніть увагу на понятих. Вимагайте від понятих бути присутніми під час обшуку поруч з особами, які проводять обшук. Вимагайте присутності понятих при слідчих діях.

Якщо вони прийшли зі своїми понятими, вимагайте пред'явити документи, перепишіть дані і з'ясуйте, як понятих залучили до слідчих дій. Якщо у вас з'явилися сумніви в їх "незацікавленості" (ч. 7 ст. 223 КПК "Понятими не можуть бути потерпілий, родичі підозрюваного, обвинуваченого і потерпілого, працівники правоохоронних органів, а також особи, які зацікавлені в результатах кримінального провадження") - ви можете зажадати заміни понятих. Але пам'ятайте, чим більше порушень допустять поняті, тим більше шансів визнати докази, отримані під час обшуку, незаконними.


9. Уважно читайте протокол. Вимагайте, щоб слідчий, прокурор зробив деталізований опис усіх документів і предметів, які вилучили. Якщо вам відмовлять, зробіть це самі в присутності понятих.


10. Беріть участь в складанні протоколу. У протоколі обшуку вкажіть всіх осіб, які брали участь в обшуку, якщо цього не зробив слідчий, прокурор. Вкажіть в протоколі обшуку ті предмети, які, на ваш погляд, не мають ніякого відношення до мети обшуку (ст. 234 КПК "Мета проведення обшуку - виявлення і фіксація інформації про скоєне кримінальне правопорушення, виявлення предмета кримінального правопорушення або майна, що отримали в внаслідок скоєного, а також визначення місцезнаходження осіб в розшуку").

Якщо у вас знайшли заборонені предмети або предмети, які опинилися у вас в приміщенні вперше, і ви до них не маєте ніякого відношення, вкажіть це в протоколі обшуку, ні в якому разі не торкайтеся до них. Вимагайте зафіксувати наявність або відсутність відбитків пальців на цих предметах.

Вкажіть в протоколі всі порушення, які ви побачили під час обшуку. Пронумеруйте його. Вимагайте копію протоколу обшуку. Якщо вам відмовлять, перед підписом перепишіть його самі.

Джерело: Agravery

Additional Info

  • Размещение в RSS:: нет

Поделиться:

Количество просмотров: 9919

Новий номер!

  • Порушення умов перебування на «спрощенці»: які наслідки та чи можна виправити?
  • ФОП закривається: чи обов’язкове проведення податкової перевірки?
  • Виробництво чи надання послуг: яку групу ЄП може обрати ФОП?

Детальніше...

Мы на Facebook

Популярне