Уроки для начинающих предпринимателей

Меню

Рассылка новостей




18.10.2017

Пенсійний стаж для підприємців: привілей від держави чи пастка?

Ми вже звикли, що будь-які "покращення" чи "привілеї" від держави лягають тягарем на бізнес і підприємців. Тож, на перший погляд, дещо дивним видається такий привілей пенсійної реформи, як зарахування до пенсійного стажу періодів, за які підприємець-єдинник сплачував страхові внески в меншому розмірі, ніж мінімальний страховий внесок. Тому відразу шукаємо причину й розмірковуємо, чого очікувати далі.

Історія питання така: починаючи з 2004 року, до страхового стажу зараховують період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ст. 24 Закону про пенсійне страхування). Обов'язок щодо сплати страхових внесків у розмірі не менш ніж мінімальний страховий внесок теж було закріплено у Прикінцевих положеннях цього Закону.

Але підприємці не змогли виконати цей припис, оскільки не було нормативно визначено порядку здійснення ними сплати страхових внесків.

Починаючи з 01.01.2004, до страхового стажу зараховувався місяць, за який застрахована особа сплатила сплачені страхові внески в розмірі не менш ніж мінімальний. Але фактично сума відрахованих страхових внесків до ПФУ була меншою за розмір мінімального страхового внеску, оскільки вона становила 42 % від сплаченої суми єдиного податку. З середини 2010 року в підприємців-єдинників з'явилася можливість здійснювати доплату до мінімального страхового внеску.

З 01.01.2011 підприємці-єдинники сплачували ЄСВ у розмірі не менш ніж мінімальний страховий внесок.

З 1 січня по 31 грудня 2017 року підприємцям-єдинникам 1-ї групи дозволили сплачувати ЄСВ у розмірі 0,5 розміру мінімального страхового внеску.

Що ж пропонують підприємцям-єдинникам у межах пенсійної реформи?

Починаючи з 01.01.2018, до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із ст. 26 Закону про пенсійне страхування з урахуванням появи з 1 січня 2018 року п. 31 розд. XV Закону про пенсійне страхування завдяки пп. 27 п. 3 розд. І Закону № 2148 включають періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також фіксованого податку:

• з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року (включно) – підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності;

• з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року (включно) – за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).

Тож навряд чи таке зарахування зазначених періодів до страхового стажу можна назвати привілеєм. Адже фактично частково виправляється те, що було спричинено недоліками чинного в попередні роки законодавства: підприємці до середини 2010 року не мали можливості сплачувати страхові внески в розмірі мінімального страхового внеску.

За пільгове зарахування страхового стажу підприємцям-єдинникам у тих з них, хто перебуває на 1-й групі спрощеної системи оподаткування, забирають можливість сплачувати ЄСВ у розмірі 0,5 мінімального страхового внеску.

Тож з 01.01.2018 підприємці-єдинники 1-ї групи зобов'язані сплачувати ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок. А місяці 2017 року, за які сплачено ЄСВ у розмірі 352 грн (а не 704 грн), їм зарахують до страхового стажу як повні місяці. Згідно з інформацією від ПФУ більше нововведень щодо сплати підприємцями ЄСВ у 2018 році не планується.

Зважаючи на те що більшість підприємців-єдинників сплачують ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску, то їм світить і мінімальна пенсія. Тому для держави збільшення страхового стажу підприємців не буде тягарем і не призведе до суттєвого збільшення пенсій підприємців.

Як розуміємо, ПФУ в автоматичному режимі перераховуватиме страховий стаж для підприємців-єдинників, які сплачували ЄСВ у розмірі, меншому за мінімальний страховий внесок. Але це можливо тільки в разі, якщо відповідні дані про сплату страхових внесків є в персоніфікованій базі.

У разі їх відсутності може знадобитися довідка з податкової інспекції за місцем реєстрації підприємця за періоди, зокрема з 1 липня 2000 року до 31 грудня 2003 року, про розмір сплаченого єдиного податку за кожен місяць.

Відкритим залишається питання: як бути з тими підприємцями, які вже вийшли на пенсію? Чи зроблять їм перерахунок пенсійного стажу та розміру пенсії з його урахуванням? Тож чекаємо на роз'яснення від ПФУ.

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. Закон про пенсійне страхування – Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

2. Закон № 2148 – Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 р. № 2148-VIII.

Авторка: Світлана Лістрова бухгалтер-експерт

Джерело: ЛІГА:ЗАКОН

Поделиться:

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить

Количество просмотров: 3748

Уголок потребителя

Новый номер!

  • ФЛП и бухучет: точки соприкосновения
  • Возможна ли деятельность без прописки
  • Беременная работница: уволить нельзя
  • Финансовый лизинг у ФЛП
  • Нелогичное партнерство

 Подробнее...

Мы на Facebook

Архив новостей

Ноябрь 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Популярное