Передплата на газету Приватний підприємець на 2024 рік

Рассылка новостей
03.01.2020

Національний банк спростив порядок відкриття та закриття банківських рахунків

Національний банк України встановив порядок відкриття банками спеціальних рахунків відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства * та спростив для фізичних осіб-підприємців порядок закриття банківських поточних рахунків.

Про відкриття рахунків для здійснення процедур банкрутства

Зокрема, на виконання вимог Кодексу України з процедур банкрутства * Національний банк встановив порядок:

1) відкриття банками спеціального рахунку для здійснення керуючим санацією процедури санації боржника – юридичної особи;

2) відкриття банками спеціального/окремого рахунку для здійснення арбітражним керуючим процедури реструктуризації боргів та погашення боргів боржника – фізичної особи (фізичної особи-підприємця).

Застосування такого порядку дасть можливість:

 • забезпечити рівні права та можливості для захисту законних інтересів кредиторів під час процесу банкрутства;
 • врегулювати відносини щодо відновлення платоспроможності фізичних осіб, які опинилися в скрутній фінансовій ситуації;
 • очистити баланси банків та зберегти їх клієнтів серед активних учасників споживчого кредитування тощо.

Про операції за рахунками фізичних осіб-підприємців

Відтепер у разі припинення фізичною особою-підприємцем підприємницької діяльності, закрити поточний банківський рахунок стане простіше:

 • якщо на такому рахунку немає залишку коштів, банки зможуть закрити поточний рахунок без отримання будь-яких документів від клієнта;
 • у разі наявності на такому рахунку коштів, банкам надано право закрити поточний рахунок, перерахувавши залишок коштів на рахунок цієї особи, відкритий для власних потреб.

Крім того, банки зможуть самостійно посвідчувати довіреність фізичної особи-підприємця, що не потребуватиме використання послуг нотаріуса. Так, уповноваженому працівнику банку надається право посвідчувати довіреність фізичної особи-підприємця та фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, якщо вона складається в банку у присутності власника рахунку та довірених осіб.

Такі новації містить постанова Правління Національного банку України від 27.12.2019 № 162 "Про затвердження Змін до Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів".

Крім того, цим документом Національний банк врегулював низку питань, що стосуються:

 • визначення вимог до оформлення переліку осіб, які відповідно до законодавства України (установчих документів юридичних осіб-резидентів) мають право розпоряджатися рахунком і підписувати розрахункові документи;
 • встановлення зобов’язань юридичним особам-нерезидентам та представництвам юридичних осіб-нерезидентів в Україні повідомляти банк про внесення змін до їх реєстраційних документів.

Про операції за вкладними (депозитними) рахунками іноземних представництв

Водночас норми, що визначають перелік операцій за вкладними (депозитними) рахунками іноземних представництв, трансформовані шляхом перенесення до Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті **. Зазначені зміни затверджені постановою Правління Національного банку України від 27.12.2019 № 163 "Про внесення змін до Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті".

Постанови №162 та №163 набирають чинності з 03.01.2020.


* набрав чинності 21.04.2019 та введений у дію з 21.10.2019.

** затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 5

Джерело: НБУ

газета Приватний підприємець

Additional Info

 • Размещение в RSS:: нет

Поделиться:

Количество просмотров: 2198

Новий номер!

 • Новостворений ФОП перебував протягом року на ЗС та ЄП: як відзвітувати?
 • Добровільна сплата єдиного податку ФОП 2-ї групи: як заповнити декларацію
 • Як ФОП із ТОТ перереєструватися за іншою адресою

Детальніше...

Мы на Facebook

Популярне