Передплата на газету Приватний підприємець на 2025 рік

10.03.2022

Сплата податків і подання звітності в період воєнного стану

Третього березня Верховна Рада ухвалила низку законів. Серед них Закон України від 03.03.2022 р. № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» та Закон України від 03.03.2022 р. № 2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», які дуже схожі, але Закон № 2115 – це окремий закон, який не поширюється на податкові правовідносини, а Закон № 2118 – унесення змін до ПКУ. Закони опубліковані 07.03.2022 р. у «Голосі України» й набирають чинності з дня опублікування. Розглянемо їхні норми.

Зазначеними законами передбачено, зокрема:

– відтермінування сплати податків та зборів і подання звітності;

– непроведення перевірок і зупинення розпочатих;

– на визначений термін звільнення від відповідальності платників податків у разі неможливості виконання своїх податкових обов’язків.

(Детальніше про це та інші питання, пов’язанні з особливостями оподаткування в період воєнного стану та після його закінчення, читайте нижче).

Нагадаємо, що Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, починаючи з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на всій території України запроваджено воєнний стан строком на 30 діб (до 25 березня 2022 року). Віримо, що у зв’язку з нашою перемогою воєнний стан припинять раніше.

Важливо! Зміни, унесені до ПКУ та Закону України від 06.07.95 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон про РРО), застосовують тимчасово на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Зміни до ПКУ

Підрозділ 10 р. XX «Перехідні положення» ПКУ доповнено п. 69, яким визначено, що тимчасово на період до припинення або скасування воєнного стану на території України справляння податків і зборів здійснюється з огляду на особливості, визначені в цьому пункті.

Також цим пунктом перелічені деякі податкові обов’язки платників податків, щодо дотримання термінів, зокрема:

– сплати податків та зборів;

– подання звітності, зокрема звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 ПКУ;

– реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування;

– подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.

Сплата податків та зборів

Змінами передбачено, що в разі відсутності в платника податків можливості в терміни, установлені законодавством, своєчасної сплати податків та зборів, платником яких він є, відповідальність не застосовується. Але він зобов’язаний буде протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні сплатити необхідні податки та збори за весь період їх несплати (пп. 69.1).

Для платників податків, зокрема ФОП, які у зв’язку з наслідками їх безпосередньої участі у воєнних діях, порушили терміни виконання податкових обов’язків, звільняються від відповідальності за умови, що протягом одного місяця з дня закінчення дії наслідків, які унеможливили виконати податкові обов’язки, вони їх виконають (пп. 69.3).

Як зазначено вище, до податкових обов’язків належить і сплата податків та зборів. Отже, і в пп. 69.3 п. 69 також ідеться й про сплату податків та зборів.

Зауважимо, що 2022 року ФОП – єдинники першої та другої груп мають сплачувати фіксовану суму єдиного податку щомісяця. Протягом року ставки єдиного податку залишаються незмінними незалежно від зміни показників, від яких вони розраховуються.

Підприємці першої та другої груп зобов’язані сплачувати єдиний податок незалежно від того, отримали вони дохід за місяць чи ні. Отже, за місяці, у яких вони не працювали у зв’язку з воєнним станом, єдиний податок усе-таки доведеться сплатити.

Нагадаємо, що ставка для першої групи не може перевищувати 10% від прожиткового мінімуму, установленого на початок року (2022 року це: 2 481 грн х 10% = 248,1 грн на місяць). Ставка єдиного податку для другої групи – не більше ніж 20% мінімальної зарплати (2022 року це: 6 500 грн х 20%= 1 300 грн на місяць).

Єдинники першої та другої груп можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період, але не більш як до кінця поточного звітного року, як у готівковій, так і безготівковій формі. На сьогодні, зважаючи на форс-мажорні обставини, сплату можна здійснити платіжними картками за допомогою онлайн-банкінгу.

Подання звітності та відповідальність за її неподання

Для подання звітності також застосовуються норми пп. 69.1 та 69.3 п. 69 . А саме: за відсутності в платника податків можливості в терміни, визначені законодавством, своєчасно подати звітність, відповідальність за таке неподання не застосовується. Але він зобов’язаний буде протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні подати звітність за весь період їх неподання. Платники податків, зокрема ФОП, які у зв’язку з наслідками їх безпосередньої участі у воєнних діях, порушили терміни подання звітності, також не притягуються до відповідальності, але зобов’язані протягом одного місяця з дня закінчення дії наслідків, які унеможливлювали цього зробити своєчасно, подати всю неподану звітність.

Згідно з п. 3 р. II Закону № 2118 тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, будь-яка звітність, крім податкової, подання якої вимагається відповідно до норм чинного законодавства, подається з огляду на строки, визначені п. 69. Тобто протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Про звітність, але не податкову, мова також йде в Законі № 2115, пп. 1 ч. 1 якого передбачено, що фізичні особи, ФОП, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи.

Що стосується відповідальності, то пп. 2 ч. 1 Закону № 2115 передбачено, що адміністративна та/або кримінальна відповідальність до фізичних осіб, ФОП, юридичних осіб не застосовується в період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення, за неподання чи несвоєчасне подання звітності та/або інших документів. Якщо ці терміни будуть порушені, то відповідальність застосовується на загальних засадах.

Виняток передбачено для осіб, які не мають фізичної можливості протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни подати звітність чи документи, зазначені в пп. 1 ч. 1 Закону № 2115. Це стосується тих осіб, які не мають фізичної можливості у зв’язку з безпосередніми наслідками їх участі в бойових діях. Такі особи звільняються від адміністративної та/або кримінальної відповідальності та подають звітність чи документи протягом одного місяця із дня закінчення наслідків, які унеможливлювали їх подання (пп. 3 ч. 1).

Реєстрація податкових та акцизних накладних

Для платників ПДВ та акцизного податку також передбачено, що за відсутності в платника податків можливості своєчасно зареєструвати у відповідних реєстрах податкові або акцизні накладні, розрахунки коригування та/або подати електронні документи, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, відповідальність не застосовується за умови, що протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні така реєстрація та подання документів будуть здійснені (пп. 69.1).

Ба більше, пп. 69.4 передбачено, що в разі неможливості зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних дозволяється переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами за наявності товарно-транспортної накладної, яка повинна містити всю інформацію, що має міститися у відповідній акцизній накладній. Акцизна накладна повинна бути зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних протягом строків, визначених у цьому пункті (протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні).

Проведення перевірок

Податкові перевірки, які заплановані на період після 24 лютого 2022 року, не розпочинаються, а перевірки, розпочаті до 24 лютого 2022 року, зупиняються (пп. 69.2).

Також п. 4 ч. 1 Закону № 2115 передбачено, що в період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюються. (Ця норма не стосується податкової).

Варто зосередити увагу й на такому: пп. 69.9 п. 69 Закону № 2118 визначено, що як для платників податків, так й органів контролю зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на органи контролю.

Не включаються до складу доходу

Операції з добровільного передавання або відчуження коштів, товарів, зокрема підакцизних, надання послуг на користь Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони без попереднього або наступного відшкодування їхньої вартості не вважаються операціями з реалізації для цілей оподаткування (пп. 69.5). Тобто на всі товари та послуги, що передані суб’єктами господарювання добровільно та безоплатно, не вважаються реалізованими, а отже, не включаються до складу доходу й на суму таких товарів (послуг) залежно від статусу суб’єкта господарювання не нараховуються податок на прибуток – для юросіб, ПДФО або єдиний податок – для ФОП.

Не включається до складу оподатковуваного доходу фізичних осіб, які надають послуги з перевезення для забезпечення потреб Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони, сума відшкодування вартості пального, витраченого під час надання таких послуг (пп. 69.7). Тобто, якщо вони отримають відшкодування, то таку суму треба буде задекларувати за підсумками 2022 року, але в розділі податкової декларації, у якій зазначаються доходи, що не оподатковуються ПДФО.

Підпункт 69.6 п. 69 законопроєкту № 7125 стосується тільки юросіб, тож ми його не розглядаємо.

Виробництво тютюнових виробів

Виробництво та імпорт тютюнових виробів, віднесених до коду 2402 20 90 20 згідно з УКТ ЗЕД (сигарети з фільтром), маркованих марками акцизного податку «тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняні» – «ТВЕН В», «тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням імпортні» – «ТВЕН І», у разі якщо ставка акцизного податку є однаковою, дозволяється до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Обіг маркованих відповідно до цього підпункту тютюнових виробів здійснюється до їх повної реалізації кінцевому споживачеві (пп. 69.8).

Продовження дії ліцензій на алкоголь та тютюнові вироби

Ліцензії на право:

– виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

– виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, –

уважаються чинними, за якими до припинення або скасування воєнного стану на території України не сплачено чергового платежу за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії.

Обов’язки щодо сплати чергових платежів/дії щодо продовження ліцензії мають бути виконані суб’єктом господарювання протягом 30 днів, що настають за днем припинення або скасування воєнного стану в Україні (пп. 69.10).

Камеральні перевірки з ПДВ

Пунктом 69.11 п. 69 зупиняється дія п. 200.10-200.12 ст. 200 ПКУ, які передбачають проведення камеральних перевірок податкових декларацій з ПДВ. Отже тимчасово на період воєнного стану такі перевірки не проводяться.

Зміни до Закону про РРО

Пунктом 6 ч. 2 р. IIЗакону № 2118 унесено зміни до р. ІІ «Прикінцеві положення» Закону про РРО. А саме: тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог цього Закону не застосовуються.

Зауважимо, використання РРО/ПРРО єдинниками ніхто не скасував і не призупинив. Їх під час розрахункових операцій потрібно застосовувати, проте за незастосування на період до припинення або скасування воєнного стану на території України фінансові санкції, передбачені ст. 17 Закону про РРО, не застосовуються.

Інші зміни

Законом № 2118 внесені зміни й до Бюджетного та Митного кодексу та деяких законів України.

Так ст. 552 доповнено п. 5-2 Митного кодексу таким змістом: «тимчасово, на період дії воєнного стану, звільняються від оподаткування ввізним митом соціально значущі продукти харчування, лікарські засоби та медичні вироби, на які Кабінетом Міністрів України встановлено фіксовані ціни у розумінні Закону України «Про ціни та ціноутворення».

Зміни торкнулися й Закону України від 22.10.99 р. № 1192-XIV«Про гуманітарну допомогу», якими надано право КМУ визначати окремі категорії товарів, у тому числі підакцизних, гуманітарною допомогою по спрощеній процедурі.

Кабміну доручено невідкладно затвердити перелік соціально значущих продуктів харчування, лікарських засобів та медичних виробів із встановленням фіксованих цін та перелік окремих категорій товарів, які визначаються гуманітарною допомогою.

Наталія Щербак, заст. головного редактора

Additional Info

  • Размещение в RSS:: нет

Поделиться:

Количество просмотров: 3518

Новий номер!

  • ФОП припинив діяльність: чи обов’язкова перевірка і коли її чекати
  • ФОП-єдинник помилився під час розрахунку ВЗ: заповнюємо уточнюючу декларацію

Детальніше...

Ми на Facebook

Популярне