Рассылка новостей
11.07.2018

lндексацiя доходiв у разi регулярного пiдвищення окладiв

Газета «Приватний підприємець»

У листі від 04.01.2018 р. № 1/0/66-18 Мінсоцполітики України роз’яснює особливості проведення індексації грошових доходів у вигляді заробітної плати у випадках періодичного підвищення посадових окладів найманим працівникам.

Нагадаємо, що згідно з п. 11 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 (далі – Порядок), індексація проводиться у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації – 103 %. Сума індексації в місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення заробітної плати перевищує суму індексації, яка склалася в місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення заробітної плати не перевищує суми індексації, то сума індексації в цьому місяці розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення заробітної плати. Якщо відбувається підвищення тарифних ставок (окладів), то в цьому місяці враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. Зокрема, і сума підвищення.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення окладу. Тому якщо в місяці підвищення окладу величина індексації дорівнює нулю, то при будь-якому мінімальному підвищенні окладу індексація в такому місяці не нараховується, а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації починає здійснюватися з наступного місяця. При цьому місяць для проведення індексації настане лише тоді, коли новий індекс споживчих цін досягне значення 103.

Оскільки нормами Порядку не передбачено конкретного розміру підвищення окладу для того, щоб місяць міг вважатися базовим, можна припустити, що навіть мінімальне підвищення окладу робить місяць базовим, з чим і погоджується Мінсоцполітики України в листі, що коментується.

Однак Держпраці дотримується іншої думки й згідно з практикою вважає такі дії працедавців неправомірними, оскільки зазначений порядок підвищення окладів найманих працівників не дає зростання доходів, яке відбувається під час проведення індексації відповідно до Порядку. Як наслідок, до працедавців застосовують финансові санкції в розмірі 10 мінімальних заробітних плат за кожного найманого працівника. Таку позицію з посиланням на норми ст. 95 КЗпП було висловлено Держпраці ще в листі від 19.05.2016 р. № 5548/4/4.3-ДП-16.

Сформована на сьогодні судова практика свідчить про такий самий підхід (наприклад, ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2017 р. у справі № 808/2663/16).

Отже, незважаючи на позитивну думку Мінсоцполітики з цього питання, краще нею не керуватися, а підвищувати оклади на суму, що перевищує суму індексації.

Новый прожиточный минимум

Поделиться:

Количество просмотров: 1998

Новый номер!

  • Рабочее место в салоне: сдаем (берем) в аренду
  • Декларация о доходах до 1 мая и налоговая скидка
  • Закончилась аренда помещения: как сдать 20-ОПП
  • Если отказывать контролерам, то обоснованно
  • Дропшиппинг: договорные и учетные нюансы

 Подробнее...

Мы на Facebook

Популярное