Уголок потребителя

Розсилка новин




10.05.2019

ФОП захворів. Чи можна відмовити у продовженні перевірки?

Газета «Приватний підприємець» № 9, 2019 р.

У ФОП йде планова документальна перевірка, планується її продовження через великі обсяги. Підприємцеві, як особі з інвалідністю, потрібне термінове стаціонарне лікування. Чи може це стати підставою для відмови в продовженні перевірки, її зупиненні чи для недопущення перевірників?

Порядок проведення документальних планових перевірок визначено ст. 77 ПКУ. Строки проведення виїзних перевірок – ст. 82.

Згідно з п. 82.1 ст. 82 ПКУ тривалість документальних планових перевірок суб’єктів малого підприємництва не може перевищувати 10 робочих днів. Продовження строків проведення таких перевірок у підприємця можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) органу контролю не більш як на 5 робочих днів.

Можливість зупинення проведення документальної виїзної планової або позапланової перевірки визначено п. 82.4 ст. 82 ПКУ. Зупинення здійснюється виключно за рішенням керівника податкового органу та є його правом, і таку можливість передбачено лише стосовно великого платника податків.

Отже, зупинення розпочатої перевірки підприємця (також і в разі її продовження) законом не передбачено. Такої підстави для зупинення перевірки або відмови в її продовженні, як відсутність ФОП (з будь-якої причини, зокрема лікарняний тощо), ПКУ також не містить.

Загальні вимоги до проведення перевірок містить ст. 4 Закону України від 05.04.2007 р. № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі – Закон № 877). Згідно з такими вимогами планові та позапланові заходи здійснюються:

– у робочий час суб’єкта господарювання, запроваджений його правилами внутрішнього трудового розпорядку;

– у присутності фізособи-підприємця або уповноваженої ним особи.

Тож перевірка може проводитися в присутності або самого підприємця, або його законного представника.

Перелік прав суб’єкта господарювання під час заходів держнагляду визначено ст. 10 Закону № 877. До нього також включено право підприємця бути присутнім на перевірці особисто або залучити під час її проведення третіх осіб.

Своєю чергою, зазначена стаття також містить підстави для недопущення посадових осіб органу держнагляду до проведення перевірки та їхній перелік є вичерпним. Такої підстави, як відсутність підприємця на місці, у ньому немає.

Виходить, що за відсутності підприємця під час перевірки крім нього може бути присутньою будь-яка інша уповноважена ним особа. І якщо контролери дотрималися загальних вимог із проведення перевірки або її продовження, законних підстав для їх недопущення немає. Відсутність підприємця не є такою підставою, оскільки закон перед­бачає можливість проведення перевірки в присутності уповноваженої особи, призначення якої обов’язкове для підприємця.

Призначити уповноважену особу підприємець може шляхом:

– видання відповідного розпорядження;

– видавання такій особі довіреності на представлення інте­ресів під час проведення заходів держнагляду. Така довіреність підлягає нотаріальному посвідченню, її форма має відповідати вимогам ст. 244–250 Цивільного кодексу України. У ній, зокрема, потрібно зазначити дані представника, його повноваження та дату оформлення довіреності (інакше вона буде нікчемною). Якщо строк довіреності не визначено, вона зберігає чинність до припинення її дії (тобто довіреність може бути й безстрокова).

Анна АЙВАЗОВА, редактор

Поделиться:

Количество просмотров: 2260

Уголок потребителя

Новий випуск газети!

  • Торгівля ювеліркою: на що зважати ФОП
  • Помилка в заяві-розрахунку: як виправити
  • Готель у приватному будинкові: перевірки ДСНС
  • Чи можливий взаємозалік у єдинника
  • Використання пального перевізником: чи є дохід?

 Детальніше...

Ми на Facebook

Популярне