Передплата на газету Приватний підприємець на 2024 рік

Розсилка новин




12.06.2023

Скасування 2%: практичні питання повернення

Верховна Рада України ухвалила за основу урядовий проєкт Закону (реєстр. № 8401), який має на меті виконання Україною зобов’язань у рамках Меморандуму про економічну та фінансову політику. Відповідно до нього, поміж іншого, Україна зобов’язалася якнайшвидше відновити довоєнний стан податкової політики. Найімовірніше, проєкт таки стане законом. Зокрема, ним має бути скасовано можливість ФОП бути єдинниками 3-ї групи зі сплатою єдиного податку за ставкою 2% від суми доходу. Тож у підприємців виникає багато питань щодо цього. Розглянемо найпоширеніші з них.

Я, ФОП – єдинник 2-ї групи, у грудні 2022 року перейшов на 2%. Як буде враховуватися ліміт доходу в разі можливого скасування особливостей оподаткування з 1 липня за 2023 рік? І чи повернуть мене до 2-ї групи, якщо оборот перевищить ліміт доходу, дозволений у 2-й групі й навіть у 3-й групі?

Так, цього ФОП повернуть до групи єдиного податку, у якій він перебував до переходу на особливості оподаткування.

Відповідно до п. 9 підр. 8 р. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, до платників єдиного податку, що використовують особливості оподаткування (2%), не застосовується обмеження щодо обсягу доходу, тобто ліміт доходу не обмежений.

До того ж дохід, отриманий у період застосування особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підр. 8 р. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, не впливає на застосування спрощеної системи оподаткування надалі з огляду на всі обмеження, запроваджені для ФОП – платників єдиного податку, та до суми граничного обсягу доходу, визначеного для звичайних ФОП-єдинників пунктом 291.4 ст. 291 ПКУ, не включається.

Із цим повністю погоджуються і податківці у своїх роз’ясненнях (див. Базу знань, категорія 107.01.01).

ФОП-єдинник перебував у 3-й групі (ставка 5%), з травня 2022 року перейшов на сплату 2% єдиного податку. Наразі хоче перейти з 1 липня 2023 року до 2-ї групи. Які кроки потрібно зробити? Чи правильно буде спочатку подати заяву про перехід із 2% на 5%, а потім іншу заяву про перехід із 3-ї групи до 2-ї групи єдиного податку?

Ні, зараз уже не актуальний такий механізм повернення зі сплати єдиного податку 2% на сплату за іншою ставкою або переходу до іншої групи.

Саме так діяти податкова рекомендувала у своїх роз’ясненнях (База знань, категорія 107.01.01). Тобто спочатку ФОП має повернутися на групу платника єдиного податку (ставку єдиного податку), на якій він перебував до обрання особливостей оподаткування, шляхом подання протягом календарного місяця до його закінчення заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, а потім уже перейти на групу (ставку), відмінну від тієї, яку застосовував до обрання особливостей оподаткування, шляхом подання до органу контролю заяви за формою, затвердженою наказом Мінфіну України від 16.07.2019 р. № 308 (далі – Заява), з позначкою «Внесення змін», не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу, згідно зі ст. 298 ПКУ.

Однак станом на сьогодні цей механізм уже не працює, оскільки заяву на повернення до 3-ї групи потрібно було подати в травні, щоб з 01.06.2023 р. відбулося таке повернення, а потім до 15.06.2023 р. подати заяву на перехід до 2-ї групи з 01.07.2023 р.

Зважаючи на це, ФОП тепер може діяти так: згідно з нормою пп. 298.1.5
ст. 298 ПКУ про порядок самостійного переходу до іншої групи єдиного податку, до 15.06.2023 р. подати заяву про перехід до 2-ї групи, заповнивши її п. 5.2 «Зміна ставки та групи», та простежити протягом декількох днів, чи з’являться бажані зміни в статусі платника єдиного податку в електронному кабінеті. Річ у тім, що в податківців відсутня спільна позиція щодо цього питання, тож у кожній податковій своє бачення ситуації (деякі позитивно розглядають такі заяви, а деякі – ні). Також ФОП може звернутися до податкової за своїм місцем реєстрації щодо оброблення його заяви та запитати саме їхню позицію із цього питання.

Якщо такий шлях не дасть бажаного результату, то залишається лише очікувати автоматичного повернення до тієї групи єдиного податку, на якій ФОП перебував до обрання особливостей оподаткування (тобто до 3-ї групи), та потім подавати заяву на перехід до іншої групи (тобто 2-ї), але вже з 01.10.2023 р.

ФОП був створений рік тому й одразу став платником єдиного податку
3-ї групи за ставкою 2%. У червні можна буде подати заяву на перехід із 01.07.2023 р. на сплату 5% чи ФОП автоматично переведуть на загальну систему оподаткування?

Якщо чекати автоматичного переведення, то так, у разі можливої відміни (скасування) особливостей оподаткування з 01.07.2023 р. ФОП, відповідно до пп. 9.9 п. 9 підр. 8 р. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, автоматично вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до обрання особливостей оподаткування. У цьому разі це загальна система.

Станом на сьогодні в податківців щодо цього також немає спільної думки. Але окремі податкові вже починають надавати досить позитивні роз’яснення (зокрема, Сокальська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області). Суть їх така: новоутворені суб’єкти господарювання, які з дати державної реєстрації обрали спрощену систему оподаткування за ставкою 2%, можуть перейти з 01.07.2023 р. на ставку єдиного податку в розмірі 5% за умови подання заяви про зміну ставки єдиного податку не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку ІІІ кварталу 2023 року, тобто до 15 червня 2023 року.

Анна Айвазова, редактор

Additional Info

  • Размещение в RSS:: нет

Поделиться:

Количество просмотров: 6717

Новий номер!

  • Новостворений ФОП перебував протягом року на ЗС та ЄП: як відзвітувати?
  • Добровільна сплата єдиного податку ФОП 2-ї групи: як заповнити декларацію
  • Як ФОП із ТОТ перереєструватися за іншою адресою

Детальніше...

Ми на Facebook

Популярне