Передплата на газету Приватний підприємець на 2024 рік

Розсилка новин
07.12.2021

Змiна системи оподаткування – 2022

Газета «Приватний підприємець» № 23, 2021 р.

Для багатьох підприємців початок нового року пов’язаний зі зміною системи оподаткування або групи єдиного податку. Законодавство це дозволяє за дотримання певних умов. Однією з таких є своєчасне подання відповідної заяви до податкової служби. Про строки її подання – у цій статті.

Зміна системи оподаткування може бути викликана як зміною формату господарської діяльності суб’єкта господарювання (або розширення, або скорочення), так і порушенням умов перебування в обраній ним групі єдиного податку.

З єдиного податку на загальну систему

Якщо підприємець-єдинник порушив умови застосування спрощеної системи оподаткування, він зобов’язаний відмовитися від неї й перейти на загальну систему у визначені строки. У разі невиконання цієї вимоги такого підприємця можуть виключити з реєстру платників єдиного податку примусово. Анулювати реєстрацію платника єдиного податку можуть за рішенням податкового органу з 1-го числа місяця, що настає за кварталом, у якому допущено порушення (п. 299.11 ст. 299 ПКУ). Повернутися на єдиний податок підприємець зможе після закінчення чотирьох послідовних кварталів із моменту ухвалення рішення органом контролю про анулювання реєстрації єдинника.

У разі перевищення в IV кварталі 2021 року дозволеного для обраної групи єдиного податку обсягу доходу заяву про перехід до вищої групи єдиного податку або на загальну систему оподаткування потрібно подати не пізніше ніж 20-го числа місяця, що настає за календарним кварталом, у якому допущено перевищення.

Якщо підприємець в IV кварталі 2021 року перевищив обсяг доходу, дозволений для обраної групи єдиного податку, заяву про перехід потрібно подати не пізніше ніж 20 січня 2022 року (четвер).

Крім того, у разі перевищення дозволеного обсягу доходу до суми такого перевищення єдинники 1 та 2-ї групи зобов’язані застосувати ставку єдиного податку в розмірі 15%. Єдинники 3-ї групи в цьому разі зобов’язані перейти на загальну систему оподаткування. Зробити це треба з 1-го числа місяця, що настає за кварталом, у якому відбулося таке перевищення.

Сплатити єдиний податок за ставкою 15% із доходу та перейти на загальну систему оподаткування доведеться з 1-го числа місяця, що настає за звітним періодом (єдинники 1 та 2-ї групи з початку року, 3-ї групи – з початку кварталу), у якому:

– допущено негрошову форму розрахунків;

– отримано дохід від заборонених на єдиному податку видів діяльності;

– отримано дохід за кодом КВЕД, не зареєстрованим у реєстрі платників єдиного податку. Якщо ФОП самостійно цього не зробить, реєстрацію його як платника єдиного податку під час перевірки анулюють податківці. До того ж реєстрація анулюється заднім числом – з наступного кварталу після отримання доходу від такої діяльності з донарахуванням усіх податків, які за цей період ФОП сплатив би на загальній системі (пп. 7 пп. 298.2.3 ст. 298 ПКУ).

Зауважимо, що неправильне відображення коду КВЕД та назви виду діяльності може прирівнюватися до отримання доходу від не зазначеного виду діяльності в Реєстрі платника єдиного податку. За це підприємець може втратити право застосовувати спрощену систему. А ще єдинники 1 та 2-ї групи повинні будуть із такого доходу сплатити ще й єдиний податок за ставкою 15%.

До доходів єдинника 3-ї групи, одержаних від незареєстрованих, але не заборонених для роботи на спрощеній системі оподаткування видів діяльності, підвищена ставка єдиного податку не застосовується.

Якщо єдинник 2-ї групи перевищив дозволену кількість найманих працівників, тобто уклав трудові договори з більш ніж 10 особами, – це порушення. Отже, він мусить перейти на загальну систему з 1-го числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, у якому допущено таке перевищення, тобто з початку року.

В інших випадках відмови від спрощеної системи оподаткування (обов’язкової чи добровільної) заява подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового кварталу (пп. 298.2.1 ст. 298 ПКУ). Отож, аби відмовитися від спрощеної системи оподаткування з 1 січня 2022 року, заяву потрібно подати не пізніше ніж 21 грудня 2021 року.

Із загальної системи на єдиний податок

Якщо підприємець планує перейти із загальної системи оподаткування на єдиний податок, заяву до органу ДПС він подає не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу (пп. 298.1.4 ст. 298 ПКУ). Разом із заявою подається Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, тобто за 2021 рік. Та оскільки заява подається до закінчення календарного року, у ній зазначається обсяг з огляду на надходження, які очікується отримати до кінця кварталу, уже після подання заяви.

Для переходу на єдиний податок із 1 січня 2022 року загальносистемник має подати заяву та розрахунок не пізніше ніж 16 грудня 2021 року (четвер).

Аби перейти на спрощену систему оподаткування, загальносистемник повинен виконати такі умови:

– дотримуватися вимог, передбачених п. 291.4 ст. 291 ПКУ для обраної групи єдиного податку, зокрема щодо обсягу доходу, кількості найманих працівників, дозволених видів діяльності;

– не мати податкового боргу на день подання заяви (пп. 291.5.8 ст. 291 ПКУ). Не вважається податковим боргом безнадійний податковий борг, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Якщо на дату подання заяви в підприємця є навіть копійчана пеня, це стане підставою для відмови в реєстрації як платника єдиного податку. Тож рекомендуємо звернутися до податкової й провести звірку зі сплати податків або перевірити розрахунки з податковою в приватній частині Електронного кабінету платника податків.

Нагадаємо, що для єдинників 2-ї групи граничний обсяг доходу у 2021 році не повинен перевищувати 5 004 000 грн, а кількість найманих працівників – не більше ніж 10 осіб. Для єдинників 3-ї групи граничний обсяг доходу – 7 002 000 грн, без обмежень за кількістю працівників. Тобто, якщо 2021 року загальносистемник отримав дохід понад 5 004 000 грн, він не зможе стати єдинником 2-ї групи з наступного року, але може стати єдинником 3-ї групи за дотримання інших умов.

Перехід із групи до групи ЄП

У разі добровільного переходу до іншої групи єдиного податку заява подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, з якого планується перехід (пп. 298.1.5 ст. 298 ПКУ).

Якщо підприємець вирішив добровільно змінити групу єдиного податку з 1 січня 2022 року, заяву він має подати не пізніше ніж 16 грудня 2021 року (четвер).

Протягом 2022 року підприємці, які не порушують умов перебування в обраній групі єдиного податку, мають право подати заяву на добровільну зміну групи єдиного податку в такі терміни:

–не пізніше ніж 16 березня (середа) – з ІІ кварталу 2022 року;

–не пізніше ніж 15 червня (середа) – з ІІІ кварталу 2022 року;

–не пізніше ніж 15 вересня (четвер) – з IV кварталу 2022 року;

–не пізніше ніж 16 грудня (п’ятниця) – з І кварталу 2023 року.

Заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування, якщо це не пов’язано з перевищенням граничного обсягу доходу 2022 року, потрібно подавати в такі терміни:

–не пізніше ніж 21 березня (понеділок) – з ІІ кварталу 2022 року;

–не пізніше ніж 20 червня (понеділок) – з ІІІ кварталу 2022 року;

–не пізніше ніж 20 вересня (вівторок) – з IV кварталу 2022 року;

–не пізніше ніж 21 грудня (середа) – з І кварталу 2023 року.

Пам’ятайте, що нормами ПКУ не передбачено перенесення терміну подання заяви на наступний день, якщо він припадає на вихідний.

У таблиці наведемо терміни подання заяви для переходу до іншої групи єдиного податку або зміни системи оподаткування залежно від причини переходу.

Причина переходуНорма ПКУКінцевий термін подання заяви для переходу з 1 січня 2022 року
Із загальної системи на спрощену
У разі відповідності критеріям обраної групи єдиного податку Не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (пп. 298.1.4 ст. 298)

16 грудня 2021 року

(четвер)

З єдиного податку на загальну систему
У разі перевищення граничного обсягу доходу Не пізніше ніж 20-го числа місяця, що настає за кварталом, у якому допущено перевищення (п. 293.8 ст. 293)

20 січня 2022 року

(четвер)

В інших випадках відмови від спрощеної системи (обо­в’яз­кової або добровільної) Не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового кварталу (пп. 298.2.1 ст. 298)

21 грудня 2021 року

(вівторок)

Зміна групи єдиного податку
Добровільно Не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (пп. 298.1.5 ст. 298)

16 грудня 2021 року

(четвер)

У разі перевищення граничного обсягу доходу Не пізніше ніж 20-го числа місяця, що настає за кварталом, у якому допущено перевищення (п. 293.8 ст. 293)

20 січня 2022 року

(четвер)

Вікторія Лобода, редактор

Поделиться:

Количество просмотров: 23038

Новий номер!

  • Новостворений ФОП перебував протягом року на ЗС та ЄП: як відзвітувати?
  • Добровільна сплата єдиного податку ФОП 2-ї групи: як заповнити декларацію
  • Як ФОП із ТОТ перереєструватися за іншою адресою

Детальніше...

Ми на Facebook

Популярне