Розсилка новин
05.10.2018

Про комплексні перевірки з праці

Газета «Приватний підприємець» № 19, 2018 р.

Якщо бути точними, то йдеться не про “комплексні перевірки”, як про них заговорили всюди, а про “комплексні заходи”, передбачені розпорядженням КМУ від 05.09.2018 р. № 649-р “Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення“ (далі – Розпорядження № 649).

Як передбачено Розпорядженням № 649, до 10-го числа кожного місяця відповідні органи мають подавати до Держслужби з питань праці (далі – Держпраці) інформацію про проведену роботу, спрямовану на детінізацію ринку праці в Україні.

Держпраці має узагальнювати отриману інформацію й передавати її до 15-го числа кожного місяця через Мінсоцполітики до Кабміну.

Органами, які повинні проводити цю роботу, Розпорядженням № 649 названі такі:

– Держпраці;

– Державна фіскальна служба України;

– Пенсійний фонд України;

– Національна поліція України;

– інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Зазначеним органам наказано внести до своїх нормативних актів відповідні зміни, спрямовані на посилення контролю за оформленням трудових відносин із працівниками.

Вважаємо, що брати участь у проведенні комплексних заходів всі органи контролю будуть за затвердженими для них порядками. Тобто приходитиме на перевірки кожен окремо в позаплановому режимі, а не все відразу.

Одночасне відвідування суб’єкта господарювання кількома органами контролю передбачено Законом України від 05.04.2007 р. № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” тільки в разі внесення цього суб’єкта до плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) відразу декількома органами контролю. Тоді це є підставою для проведення комплексної перевірки, яка включається до річних планів, що підлягають оприлюдненню до 1 грудня року, що передує плановому.

Таким чином, до роботодавців зможуть прийти представники кожного із зазначених органів контролю на позапланову або фактичну перевірку, а також нанести їм візит як інспекційне відвідування.

Вважаємо, що першими із суб’єктів, до яких завітають контролери, будуть ті, хто викликає підозру надзвичайно низьким рівнем зарплат на тлі середньостатистичних показників. Це стосуватиметься суб’єктів, що працюють у сферах торгівлі, громадського харчування, стоматологічних послуг, автосервісу й автомобільних перевезень, будівництва, сільського господарства.

Нагадаємо, що до порушень у сфері використання найманої праці, належать:

– фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору;

– підміна трудових відносин цивільно-правовими;

– оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи пов­ний робочий час;

– виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування й сплати ЄСВ та податків.

Вимоги перевірників надати для ознайомлення відповідні документи, дати пояснення, забезпечити доступ до приміщень, де організовані робочі місця, є обов’язковими для виконання.

Детально про повноваження кожного з органів контролю в межах проведення комплексних заходів, а також про те, як підприємцям мінімізувати ризики в разі використання найманої праці, ми розповімо в наступному випуску газети.

Ольга Шевцова, юрист

Штрафи

Поделиться:

Количество просмотров: 30382

Новий випуск газети!

  • Пастки від Держпраці
  • Як рахується 1 млн у єдинника-комісіонера?
  • Торгівля телефонами: особливості
  • Використання музики в Інтернеті: розмір роялті
  • Готівкові обмеження під час розрахунків через термінал та касу

 Детальніше...

SME Battle

Ми на Facebook

Популярне