Уголок потребителя

Уголок потребителя

Уголок потребителя

Розсилка новин
X Банковский Бизнес-Форум «ФИНАНСОВЫЕ И ЦИФРОВЫЕ ЭКОСИСТЕМЫ ДЛЯ МСБ. Update 2020»

30.06.2020

Як ФОП отримати допомогу по частковому безробіттю

Газета «Приватний підприємець»

На шпальтах попереднього “Приватного підприємця” (с. 2) ми розповідали, що допомогу по частковому безробіттю може отримати не тільки найманий працівник, а й ФОП. Тепер розглянемо умови такого отримання.

Постановою КМУ від 03.06.2020 р. № 453 внесено зміни до Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою КМУ від 22.04.2020 р. № 306 (далі – Порядок № 306). Оновлений Порядок № 306 офіційно опубліковано 6 червня.

Отже, за отриманням допомоги по частковому безробіттю для себе підприємці мають право звертатися починаючи із 6 червня.

Хто може отримати та за який строк

Згідно зі ст. 471 Закону України від 05.07.2012 р. № 5067-VI “Про зайнятість населення” допомогу для себе може отримати ФОП незалежно від системи оподаткування, який:

– вимушено скоротив (призупинив) свою діяльність через карантинні обмеження, запроваджені постановою КМУ від 11.03.2020 р. № 211, і втратив у зв’язку з цим увесь або частину доходу;

– є застрахованою особою;

– сплатив ЄСВ “за себе” за 6 місяців до дати скорочення (призупинення) діяльності.

Не мають права на отримання допомоги по частковому безробіттю ФОП, які отримують пенсію (п. 3 ч. 2 с. 471 Закону № 5067).

Зауважимо, що ні Закон № 5067, ні Порядок № 306 не передбачають обмеження для підприємців, які використовують працю найманих працівників. Тому ФОП незалежно від системи оподаткування й використання найманої праці може отримати допомогу по частковому безробіттю як для себе, так і для найманих працівників, якщо для цього є законні підстави.

Також нічого не сказано ні в Законі, ні в Порядку № 306 про тих ФОП, які зупинили свою діяльність на період карантину, але отримували оплату в період зупинення на підставі раніше виставлених рахунків або через карантин не прий­мали відвідувачів особисто, а консультували/продавали/навчали онлайн. Чи мають право вони на допомогу? Вважаємо, що так, адже отримати її мають право ФОП, які, зокрема, призупинили свою діяльність і втратили у зв’язку з цим весь або частину доходу. А це саме та ситуація.

Окрім того, отримати допомогу по частковому безробіттю мають право також ФОП, які є застрахованими особами та, відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, звільнені від сплати ЄСВ.

Допомога по частковому безробіттю на період карантину надається на строк зупинення (скорочення) діяльності та протягом 30 календарних днів після завершення карантину (п. 5 Порядку № 306).

У який строк звертатися за допомогою

Згідно з п. 8 Порядку № 306 за отриманням допомоги по частковому безробіттю на період карантину ФОП повинен звернутися до Центру зайнятості за місцем реєстрації протягом 90 календарних днів із дня зупинення (скорочення) діяльності. Відлік 90 днів починається з дати, зазначеної в розпорядженні про припинення (часткове припинення) діяльності.

Скільки можна отримати

З огляду на абз. 2 п. 4 Порядку № 306, розмір допомоги “на себе” обчислюється з розрахунку 2/3 бази нарахування ЄСВ.

Зазначимо, що базою нарахування ЄСВ, від якої розраховується сума допомоги “на себе”, є середній розмір місячної бази нарахування ЄСВ за 2019 рік згідно зі Звітом із ЄСВ за формою № Д5.

Тобто єдинник, який 2019 року сплачував ЄСВ із мінімальної зарплати (МЗП) (4 173 грн), за пов­ний місяць зупинення діяльності отримає допомогу в розмірі 2 782 грн (4 173 грн х 2/3).

Загальносистемник може отримати допомогу в більшому розмірі, якщо база нарахування ЄСВ 2019 року перевищувала мінімалку. Але цей розмір не може перевищувати розмір МЗП, установленої законом (абз. 4 п. 4 Порядку № 306). (Державна служба зайнятості наголошує на розмірі МЗП 2020 року – 4 723 грн.)

Якщо середньомісячний дохід загальносистемника 2019 року, згідно зі Звітом за формою № Д5, перевищує розмір МЗП, він однаково отримає допомогу в розмірі МЗП.

Водночас зауважимо, що в Порядкові № 306 про механізм визначення середньомісячної бази не йдеться. Імовірно, розраховуючи середньомісячну базу, потрібно загальну поділити на кількість місяців 2019 року, за які сплачено ЄСВ. Тобто якщо ФОП зареєструвався не з початку року, то ділимо не на 12, а на кількість місяців, за які сплачено ЄСВ.

Для ФОП, які звільнені від сплати ЄСВ “за себе”, в абз. 3 п. 4 Порядку № 306 визначено, що їм допомога надається з розрахунку 2/3 МЗП, установленої законом. Отже, не зрозуміло, яку будуть використовувати – 2019 року чи 2020-го?

Які документи потрібно подати

Для отримання допомоги “на себе” потрібно подати заяву, копію наказу, відомості про себе, довідку про сплату ЄСВ. Тож докладніше про кожен із цих документів.

1. Заява складається в довільній формі. Наведемо її зразок.

ЗАЯВА

Прошу надати допомогу по частковому безробіттю за період карантину, запровадженого постановою КМУ від 11.03.2020 р. № 211 з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності.

Повідомляю, що я є застрахованою особою та платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Якщо ФОП звільнений від сплати ЄСВ, то в заяві замість другого абзацу рекомендуємо написати: “Повідомляю, що я є застрахованою особою та відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” звільнений від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за себе”.

2. Копію наказу із зазначенням дати початку зупинення діяльності. (Приклад такого наказу ми наводили в “Приватному підприємцеві” № 7, 2020 р., с. 21.)

Якщо діяльність була скорочена, а не зупинена, потрібно було в наказі зазначити оновлений режим роботи: на скільки годин скорочено роботу.

3. Відомості щодо себе за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 306.

Зупинімося на заповненні окремих рядків цієї форми:

– кількість годин нормальної тривалості робочого часу. Зауважимо, що для ФОП такого показника не визначено. Але центри зайнятості на місцях наполягають, що в цьому рядкові треба зазначати норму тривалості робочого часу за умови 40-годинного 5-денного робочого тижня з двома вихідними в суботу та неділю з однаковою тривалістю часу роботи за день протягом робочого тижня (як для найманих працівників);

– кількість годин часткового безробіття. Якщо ФОП зупинився повністю, то все дуже просто: для розрахунку беремо кількість невідпрацьованих днів із пятиденного робочого тижня та множимо на 8 годин. Отриманий результат і записуємо.

Якщо ФОП призупинив свою діяльність, у наказі зазначено, на скільки годин на день чи тиждень. Отже, вираховуємо цей показник та проставляємо.

Якщо у ФОП є наймані працівники, на яких він також отримує допомогу по частковому безробіттю, то в цьому рядкові пропонуємо зазначити такий самий показник часткового безробіття, як і для найманих осіб;

середній розмір бази нарахування ЄСВ. Його розмір залежить від системи оподаткування та показників у звітності згідно зі Звітом за формою № Д5. Особливості розрахунку цього показника розглянули вище;

сума допомоги по частковому безробіттю. Цей показник ФОП також розраховує самостійно. Па­м’ятаймо, що сума допомоги не може перевищувати розміру МЗП.

4. Довідку про сплату ЄСВ за останні 6 місяців, що передують даті скорочення (призупинення) діяльності, отримують в податковій. ФОП, які звільнені від сплати ЄСВ, таку довідку не подають.

Наголошуємо: центрам зайнятості забороняється вимагати інші документи, ніж ті, що визначені Порядком № 306.

У який строк перераховується допомога

Перерахування ФОП коштів допомоги по частковому безробіттю на період карантину здійснюється центром зайнятості щомісяця протягом трьох робочих днів після зарахування відповідних коштів на рахунок центру зайнятості (п. 15 Порядку № 306).

Чи включається сума по частковому безробіттю до доходу ФОП

Вважаємо, що ні. На відміну від найманих працівників, ФОП отримує допомогу з бюджету Фонду соціального страхування на випадок безробіття. Тож у цьому разі повинно працювати положення пп. 165.1.1 ст. 165 ПКУ. Згідно з цим підпунктом не включаються до загального оподаткованого доходу суми допомоги, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Чи має центр зайнятості перевіряти ФОП

Центр зайнятості має право перевіряти відомості, подані підприємцем, який є застрахованою особою, для отримання коштів Фонду. У разі виявлення факту подання підприємцем недостовірних документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, отримані кошти повертаються до Фонду в повному обсязі в розмірі виплаченої такій особі допомоги по частковому безробіттю на період карантину (п. 21, 23 Порядку № 306).

На завершення наведемо покрокову інструкцію, яка запропонована державною службою зайнятості.

1. Зверніться до центру зайнятості за місцем сплати ЄСВ упродовж 90 днів із моменту зупинення чи скорочення діяльності.

2. Підготуйте потрібний пакeт документів:

– заяву на отримання допомоги в довільній формі;

– копію наказу з датою зупинення чи скорочення діяльності;

– довідку про сплату ЄСВ за останні 6 місяців;

– відомості згідно з додатком 2 Порядку.

3. Оригінали документів подайте до центру зайнятості. Як це можна зробити? В один із зручних для вас способів – або поштою, або ж через скриньку для кореспонденції в центрі зайнятості.

4. Упродовж трьох робочих днів центр зайнятості перевіряє документи. Якщо ж є помилки чи неточності, наші спеціалісти повідомлять про це. Ви матимете 5 днів, щоб подати новий або виправлений пакет документів.

5. Рішення про надання допомоги ухвалюють обласні центри зайнятості або Київський міський центр зайнятості.

6. Після одержання коштів на свій рахунок центр зайнятості переказує їх фізособі-підприємцеві.

Отже, якщо ви відповідаєте вищенаведеним вимогам, не зволікайте. Скористайтеся своєю можливістю й отримайте кошти від центру зайнятості!

Щербак, заступ. головного редактора

Поделиться:

Количество просмотров: 4276

Уголок потребителя

Новий випуск газети!

  • Розрахункові документи для РРО: що змінилося?
  • Уся річ – у датах: про останній день дії ліцензії
  • Лікарняні виплати працівникам – 2020
  • Складаємо договір ФОП-бухгалтера з підприємством
  • Трудовий штраф: а якщо знятися з реєстрації?

 Детальніше...

Ми на Facebook

Популярне